ΔΗΜΟΣ ΗΛΙΔΑΣ

Mon18122017

LAST_UPDATETue, 21 Nov 2017 7am

Back You are here: ΑΡΧΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Κ.Δ.Β.Μ Δήμου Ήλιδας

Κ.Δ.Β.Μ Δήμου Ήλιδας

Ο Δήμος ΉλΙδας και το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων (διά της Γενικής Γραμματείας Διά Βίου Μάθησης και του Ιδρύματος Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης) θέτουν σε λειτουργία το Κ.Δ.Β.Μ του Δήμου Ήλιδας.

Στο πλαίσιο των Κ.Δ.Β.Μ. θα προσφερθούν προγράμματα γενικής εκπαίδευσης ενηλίκων. Το εν λόγω έργο εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού με τίτλο Πράξεων «Κέντρα Διά Βίου Μάθησης – Προγράμματα Τοπικής Εμβέλειας» ΑΠ7 και «Κέντρα Διά Βίου Μάθησης – Προγράμματα Τοπικής Εμβέλειας» ΑΠ8 και συγχρηματοδοτείται από το Ε.Κ.Τ. (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και το Ελληνικό Δημόσιο.

Κατά το εκπαιδευτικό έτος 2013-2014, στο Κ.Δ.Β.Μ. του Δήμου Ήλιδας μπορούν να δημιουργηθούν τμήματα για τα ακόλουθα προγράμματα (ενδεικτικά αναφέρονται):

1. ΟΙΚΟΝΟΜΙA – EΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ (Καινοτομία – Επιχειρηματικότητα – Διοίκηση Επιχειρήσεων, Ηλεκτρονική Επιχειρηματικότητα – e-επιχειρείν, Υπολογίζοντας τις δαπάνες του νοικοκυριού, Συμβουλευτική σταδιοδρομίας, Επαγγελματική ενεργοποίηση ανέργων γυναικών)
  2. ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ – ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ (Περιβάλλον και καθημερινή ζωή, Οικολογικές λύσεις για το σπίτι, Προστασία και Δικαιώματα Καταναλωτή, Αστικοί λαχανόκηποι, Αγωγή Υγείας – Πρώτες Βοήθειες, Διαμόρφωση και διακόσμηση εσωτερικών χώρων)
  3. ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ (Επεξεργασία Κειμένου – Διαδίκτυο, Υπολογιστικά Φύλλα – Παρουσιάσεις, Βάσεις Δεδομένων – Εξειδικευμένα θέματα, Ηλεκτρονικά μέσα κοινωνικής δικτύωσης (social media), Νέες Τεχνολογίες στην Τρίτη Ηλικία)
  4. ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ (Σύνταξη εγγράφων – φορμών, Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά)
  5. ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΡΑΣΕΙΣ (Διαχείριση εργασιακού άγχους/Εναρμόνιση επαγγελματικής και προσωπικής ζωής, Διαχείριση διαπροσωπικών σχέσεων, Εθελοντικές δράσεις στην τοπική κοινωνία, Αντιμετώπιση της κοινωνικής κρίσης στην καθημερινή ζωή)
  6. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΥΑΛΩΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΟΜΑΔΩΝ (Μετανάστες – Υποστήριξη στην καθημερινή ζωή, Τσιγγάνοι – Γλωσσικές δεξιότητες, Τσιγγάνοι – Υποστήριξη στην καθημερινή ζωή) Τα προσφερόμενα προγράμματα μπορούν να παρακολουθήσουν ενήλικες κάθε εθνικής προέλευσης, ηλικίας και μόρφωσης.

Για την ένταξη των ενδιαφερομένων στα τμήματα απαιτείται η συμπλήρωση σχετικής αίτησης.

Πληροφορίες και εγγραφές: ΚΔΒΜ Δ. Ήλιδας (Πύρρωνος 9, Αμαλιάδα Αμαλιάδα – Παπαχριστοπούλειος Δημοτική Βιβλιοθήκη Αμαλιάδας, Ημιόροφος) και στο ΚΕΠ Δ. Ήλιδας

Υπεύθυνη Εκπαίδευσης: Βασιλική Γιαννακοπούλου

Ώρες κοινού: Τρίτη, 11:00-14:00 / Τετάρτη, 14:30-17:30

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας