Tue19032024

LAST_UPDATESun, 17 Mar 2024 5pm

Back You are here: ΑΡΧΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Δημοτικό Κολυμβητήριο Αμαλιάδας

Δημοτικό Κολυμβητήριο Αμαλιάδας

Κολυμβητήριο

Το νέο Κολυμβητήριο Αμαλιάδας βρίσκεται στο Αθλητικό Κέντρο Αμαλιάδας του δήμου Ήλιδας. Αποτελείται από δύο πισίνες εκ των οποίων η μία είναι Ολυμπιακών διαστάσεων (25 μ. x 50 μ.) και η δεύτερη βοηθητική παιδική. Διαθέτει αποδυτήρια ενηλίκων (ανδρικά, γυναικεία) και παιδιών (αγόρια, κορίτσια) ενώ παρέχονται διευκολύνσεις για ΑΜΕΑ. Διαθέτει επίσης σάουνα, ιατρείο, αίθουσα θεωρητικής διδασκαλίας και χώρους για το διοικητικό και τεχνικό προσωπικό.

Το συγκρότημα του κολυμβητηρίου πλαισιώνεται από κερκίδα χωρητικότητας 1000 ατόμων καθώς επίσης και κυλικείου για την εξυπηρέτηση αθλητών και επισκεπτών.

Το νέο κολυμβητήριο είναι το μοναδικό που λειτουργεί στη χώρα με αξιοποίηση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, αφού η εγκατάσταση έχει εκμεταλλευτεί τη γεωθερμία και την ηλιοθερμία (ηλιογεωθερμία).

Δείτε εδώ τα εγκαίνια του Δημοτικού Κολυμβητηρίου Αμαλιάδας